Řecko - teplota moře
Grafické znázornění celého Řecka
K této mapce asi není co dodat, čím červenější, tím teplejší. Která barva odpovídá jaké teplotě je na stupnici pod obrázkem.
A zde je statická mapka, která ukazuje aktuální teplotu moře v Řecku na několika sledovaných místech a jihovýchodní části Středozemního moře.
Zdroj: https://www.weatheronline.co.uk
Řecko ( řecké ostrovy ) a teplota moře
Turisté, kteří jezdí do Řecka a na řecké ostrovy strávit dovolenou, se velmi často ptají na dvě věci. První je "Jaké bude počasí?? " a druhá, která ji hned následuje, bývá "Jaká je tam teplota moře?"
Z důvodu lepší přehlednosti jsem tento článek rozdělin na dvě části. První se týká toho, co vlastně údaje o teplotě moře znamenají a co teplotyu ovlivňuje. Část druhá je již pak samostná aktuální teplota a případně předpověď.
Je údaj o teplotě moře spolehlivý? Co vlastně znamená?
Údaj o teplotě moře, který je zobrazen u souhrnu počasí u každého z ostrovů, berte jako orientační. Proč? Každý řecký ostrov je jiný. A co více, jiné je i každé středisko na tom konkrétním ostrově či část ostrova. V Řecku bývá velmi časté, že jedna strana ostrova je plochá, s pozvolným vstupem do vody, a strana druhá je hornatá, s útesy a mořem hlubokým několik set metrů již pár desítek metrů od břehu.
Teplotu moře určuje několik faktorů. Počasí je jen jedním z nich. Je samozřejmě důležité, ale není vše. Na teplotu moře mají velmi velký vliv minimálně ještě dvě další okolnosti - tvar pobřeží a mořské proudy.
Tvar pobřeží a jeho vliv na teplotu moře
Je to velmi jednoduché a jistě to znáte sami. Jestliže se dno svažuje velmi pomalu, kus od břehu máte vody po pás a celkově je dno spíše ploché a hloubka okolního moře není nijak veliká, bývá voda krásně prohřátá a příjemná již od brzkého jara a teplá zůstává až do podzimu.
A naopak, jestliže je oblast hornatá a prudké svahy zde padají do vody a pod hladinou ve svém pádu ještě několik stovek metrů pokračují, voda se zde prohřívá mnohem pomaleji a celkově bývá teplota o nějaký ten stupínek menší. Například hloubka moře na severu Kréty u Agia Marina je několik kilometrů od břehu okolo 100 metrů. Na druhé straně, na jihu, je hloubka v té samé vzdálenosti přes 3000 metrů.
Velmi častá je pak situace, kdy i velmi hornaté pobřeží s hlubokým mořem vytvoří mělkou zátoku (může to být i záliv s průměrem několika stovek metrů či několika kilometrů), kde je krásně teplá voda, třeba i o několik stupňů teplejší, než o pár kilometrů dále. Když už jsme u té Kréty, tak je to například Plakias nebo Paleochora. Podobnou zátoku například vytváří i jižní část Zakynthosu. Do moře zde vybíhají na každé straně dva 5 kilometrů dlouhé výběžky, které vytváří 11 kilometrů širokou písečnou zátoku s hloubkou pár metrů. A přitom na druhé straně západního výběžku je hloubka okolo 1000 metrů.
Moře a teplé a studené proudy
Výše popsaný vliv pobřeží na teplotu moře ovšem není jediný. Jeho působnost je spíše lokální (je ale pravda, že tento lokální vliv nás asi zajímá nejvíce, málokdo plave dál, jak několik metrů od břehu). Mnohem větší vliv na teplotu moře jako takovou mají mořské proudy. To, jak ovlivňují teplotu vodu na koupání, je velmi velmi sporné a záleží na tom, jak je pobřeží uspořádané. Je-li pobřeží rovné a vystavené přímému proudění vody, pravděpodobně se zamíchá i voda několik merů od pláže. Pokud je však pobřeží členité, voda může obtékat pláže ve velké vzdálenosti a v některých místech a zátokách se neprojeví vůbec. Je to stejné, jako když fouká studený vítr. Jste-li na rovné otevřené ploše, fouká na vás. Jste-li však v členité krajině nebo si lehnete do trávy, tolik nefouká nebo nefouká vůbec.
A proč jsou tyto proudy tak důležité? Jsou důležité proto, že jejich teplota může být až o několik stupňů větší či nižší než teplota moře, do kterého proudí. Teplá voda z afrických břehů tak často proudí směrem na sever a velmi ovlivňuje teplotu vody u ostrovů Rhodos, Kréta, Karpathos.
Vítr
Vítr velmi ovlivňuje teplotu moře, ve kterém se koupáme. Pokud jsme někde u písečné pláže s normálním vstupem do vody a pofukuje lehký vánek, bude voda jako kafe. V noci nebo druhý den může foukat vítr, přižene vlny, promíchá vodu ... výsledek je asi každému jasný - voda bude mnohem studenější. V hlavní sezoně není tento vliv větru tak znatelný, voda je prohřátá do větší hloubky. Ale před sezonou, kdy je teplá jen horní vrstvička, je vliv větru na teplotu moře znát velmi mnoho. Pokud si o větru v Řecku chcete přečíst trochu více, doporučuji stránky Vítr v Řecku a na řeckých ostrovech
Aktuální teplota a salinita (slanost) moře
Aktuální teplota moře v Řecku a předpověd graficky:
Zde je barevně znázorněná aktuální teplota moře v Řecku a na řeckých ostrovech. Teplota je normálně ve stupních Celsia a animace by měla ukazovat i předpověď teploty moře na další dva dny. Jaká barva odpovídá jaké teplotě je pod animací. Platí, že čím je barva červenější, tím je teplota moře vyšší.
Teplota moře a salinita v Řecku dle systému Poseidon
Aktuální salinita (slanost) moře v Řecku:
Tento údaj je spíše pro zajímavost a nemá pro turisty prakticky žádný význam. A proč ho sem uvádíme? Pro zajímavost :-) Prakticky a vědomě rozdíl ve slanosti asi nepoznáte. Můžete ho však vnímat pocitově. Na jedné cestě jsem byl na jednom ostrově a pak letěl na ostrov jiný. Vlezu tam do moře a cítím se jinak. Připadalo mi, že voda jinak nadlehčovala a i že je jinak slaná. Manželka se mi smála, ale nedalo mi to a začal jsem po tom pátrat. A opravdu - celé to bylo způsobeno tím, že slanější voda je těžší, tedy více nadnáší.
Teplota moře a salinita v Řecku dle systému Poseidon
Pokud Vás problematiky slanosti moře v Řecku zajímá, podívejte se na odkaz Slanost moře podrobně.
Předpověď
počasí pro
konkrétní
ostrovy:
Doporučujeme
Vítr v Řecku a na řeckých ostrovech
Rozdělení na oblasti
Klikatelná
mapa
Další odkazy
Zde je ještě pár odkazů, které souvisí s počasím v Řecku nebo dalších dovolenkových destinacích, případně na jiné užitečné stránky související s dovolenými a cestováním.