Zpět na Kréta - počasí

Protože je každá část Kréty jiná a počasí, respektive klimatické podmínky, se mění každým kilometrem, snažil jsem se vybrat fotky a videa, které reprezentují každou oblast co nejlépe. Největší vliv na počasí a klima mají na Krétě hory . Od východu to jsou postupně pohořé Orno, Tryptis, Dikti (Lassithi), Asterousi, Psiloritis, Kedros a Lefka Ori.

Pláž Vai a východní Kréta

 

A z východu Kréty přidáme ješte jedno video. Je sice smíšené, ale je tam dobře označený Xerokambos. Jak můžete vidět sami, počasí je zde velmi suché a krajina opravdu vyprahlá.

 

 

A jak jdeme postupně na západ, je zde oblast Lassithi. Na tomto videu je nádherně shrnuta oblast mezi Agios Nikolaos (Spinalonga) a náhorní plošinou Lassithi

 

Lassithi je sice krásné, ale nahoře na hřebenech je opravdová pustina:

Kreta - Lasithi

 

Dále pak pokračuje překrásné video z pohoří Asterousia, které se nachází na jihu zhruba uprostřed Kréty. Trasa je Sternes - Kofinas - klášter Koudouma (cca 25km). Kofinas je nejvyšší vrchol pohoří s výškou 1230 metrů.

 

Pohled do vnitrozemí zhruba uprostřed Kréty - Přechod pohoří Psiloritis - trasa byla Zoniana - Nida Plateau - Zaros (pochod cca 30km). Počasí je zde vzhledem k vysokým horám proměnlivé. Hory jdoucí až do téměř 2500 metrů zvedají teplý vzduch nahoru a ten zde kondenzuje. Proto je vrchol Psiloritis téměř stále obklopen mráčky, které se dále zase rozplývají.

 

 

A pokračujeme dále na západ a jsme u střediska Plakias a pláže Preveli. Vzhledem k jižním stráním zde bývá počasí velmi horké.

Výjezd směrem od Chanie nahoru na Omalos

 

A druhou stranou přes Samaria dolů

 

A na závěr jedna velmi hezká a zelená fotka západní Kréty - jsou zde nejen olivovníky, ale i sady pomerančovníků a citronů a celkově je zde mnoho zeleně.

Kréta u Agia Marina

 

Zpět na Kréta - počasí